تبلیغات
همه چیز بین من و تو - 21 دسامبر چه اتفاقی می افتد؟ از توهم تا شایعه/روزشماری برای نابودی زمین!
Take It Easy
همه چیز بین من و تو
آیا جهان در حال نابودی است، آیا سال 2012 پایان جهان است ، 21 دسامبر 2012 چه اتفاقی در جهان روی می دهد؟، آیا نابودی زمین تنها یک توهم است ؟ و ده ها سئوال دیگر که این روزها در اذهان عموم مطرح است. شبکه های مختلف ماهواره ای ویژه برنامه هایی را تدارک دیده اند تا در این خصوص گزارش هایی پخش کنند البته با این مقدمه که اگر آنروز در زمین اتفاقی نیافتد! برخی سایت های اینترنتی روزشمار پایان عمر زمین را راه انداخته اند، موضوعات این چنینی که  بیشتر از رنگ واقعیت رنگ توهم بر تن کرده است اما هستند مردمانی که این شابعات را باور کرده اند ولی به واقع آیا این روز اتفاق خاصی خواهد افتاد و آیا سیاره ای به زمین اصابت خواهد کرد و ده ها سئوال دیگر در گفت و گوی ما با مهدی آجیلی رییس انجمن نجوم آیاز مطرح شد. وی فردی است که مطالعات فراوانی در حوزه نجوم داشته است وی در پاسخ به این سئوالات دلایل علمی بیان کرد.

در کوچه و بازار همه جا صحبت از  نظرات نوسترداموس و پیشگوئی های 2012 درباره اصابت سیاره نیبرو ونگرانی های مردم از بحث هایی نظیرهم ترازی است ، دیدگاه علمی درباره این مباحث چیست ؟

درباره اینکه جناب نوسترداموس و یک سری پیش گویی‌هایی انجام داده‌اند که گویا به حقیقت پیوسته من هم شنیده‌ام، ولی اینکه چقدر این پیشگویی‌ها صحیح هستند و آیا کسی در تحقق آن‌ها عمدا کوشش نکرده است بحثی دیگر است که از حوزه نجوم خارج است. ولی الآن شایعاتی در مورد پایان جهان در اواخر سال 2012 ، مشابه شایعات چند سال پیش و البته شدیدتر وجود دارد، و از آنجایی که بشر امروزی همواره به دنبال یافتن دلایلی قانع کننده برای انواع رویدادها است، می‌خواهند با دلایلی شبه علمی این شایعات را تحکیم کنند.

سه بحث برای این امر مطرح شده است که در مورد آن‌ها به چند نکته کافی است توجه کنیم تا عدم صحت آن‌ها روشن شود:

مورد اول برخورد یک سیاره به زمین است. باید عرض کنم که اگر سیاره و یا سیارکی که آنقدر بزرگ باشد که بتواند زمین را تحت تاثیر قرار دهد، از فواصل بسیار دور توسط تلسکوپ‌هایی که دائما در حال رصد آسمان هستند رویت می‌شود. برای اینکه به تیز بینی این تلسکوپ‌ها پی ببرید کافی است مثالی در مورد کشف سیارک‌ها بزنم، سیارک‌ها سنگ‌هایی به قطر‌ چند کیلومتر هستند که در فاصله‌ی صد میلیون کیلومتری از زمین قرار دارند و هزاران عدد از آن‌ها را از این فاصله کشف کرده‌اند. اگر قرار باشد جسمی جرات نزدیک شدن به زمین را پیدا کند رویت شده و منهدم خواهد شد.

مورد دوم تاریک شدن زمین به علت وارد شدن منظومه به داخل ابری تاریک در فضاست، در مورد نقض این نیز باید بگوییم که در صورتی که با تجهیزات موجود می‌توان سیارک های چند کیلومتری را تشخیص داد، حتما ابری که به قدری بزرگ باید باشد که یک منظومه در آن جای بگیرد را باید صدها سال پیش کشف می‌کردیم.

مورد سوم بحث هم راستا قرار گرفتن زمین و خورشید و مرکز کهکشان در این موقع از سال است. برای این قضیه هم می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این هم راستا قرار گرفتن هر ساله از پیدایش زمین تا کنون رخ داده است و اگر قرار بود بلایی سر زمین بیاید چرا در 4 میلیارد سال گذشته این اتفاق نیافتاده است؟! البته اگر فردی آشنا به قوانین فیزیکی باشد به راحتی می‌تواند با محاسبات کوتاهی نشان دهد که به علت چرخش منظومه به دور کهکشان نیروهای وارد شده از مرکز کهکشان خنثی می‌شوند و منظومه شمسی و زمین مسیر خود را ادامه می‌دهند.

 

 

  بحث دیگری که امروزه زیاد شنیده می شود موضوع طوفان‌های خورشیدی و تاثیر آنها بر مخابرات و احتمالا سلامتی مردم است لطفا توضیح دهید؟

طوفان‌های خورشیدی در اثر پرتاب شدن ذرات باردار مثبت و منفی از سطح خورشید به بیرون ایجاد می‌شوند. این ذرات به علت بار دار بودن هنگام رسیدن به جو زمین با میدان مغناطیسی زمین اندرکنش می‌کنند، این اندرکنش‌ها در قطبین زمین بصورت شفق قطبی نمایان می‌گردد، اگر طوفان خورشیدی قوی و شدید باشد، میدان مغناطیسی زمین نمی تواند در فواصل دور از سطح زمین جلوی این ذرات را بگیرد و این ذرات تا بالاترین لایه‌های جو و لایه یونسفر پیش می‌آیند. لایه یونسفر، اصلی‌ترین وظیفه را در ارتباطات رادیویی دارد چرا که مانند یک آینه این امواج را برمی‌گرداند و نمی‌گذارد که آن‌ها از جو خارج شوند، با ورود این ذرات باد خورشیدی به این لایه، تعادل در آن‌جا به هم می‌خورد و پیام‌های ارسالی نیز مختل می‌شوند.

اگر این طوفان شدیدتر نیز باشد، مقدار بسیار کمی از این ذرات به سطح زمین هم می‌رسند، که برای افراد سالم هیچ خطری ندارد و افرادی که اختلالات قلبی و بیماری‎‌های خاص دیگری دارند توسط رسانه‌های جمعی معمولا اعلام می‌شود که بیشتر مراقب خود باشند.

 

آیا احتمال اصابت سیاره‌ای به خورشید و انحراف آن وجود دارد؟

جواب اینکه آیا احتمال برخورد وجود دارد، بلی است. ولی اینکه آیا احتمال انحراف آن از مسیر وجود داشته باشد تقریبا غیر ممکن است. در فضای بیکران اجرام سرگردان زیادی وجود دارند که احتمال دارد یکی از آن‌ها به سمت خورشید برود و به آن برخورد کند، اما در مورد اینکه آن‌را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا نه کافی است به اندازه خورشید توجه کنیم. اگر زمین را یک گوی با قطر 2 میلیمتر (ته سنجاق) در نظر بگیریم، خورشید در برابر آن یک توپ با قطر 22 سانتی متر (توپ هندبال) خواهد بود، آیا می‌توان با یک چیزی به اندازه‌ی ته سنجاق یک توپ سنگین هندبال را تکان داد؟! غیر ممکن است. جرم سنگین خورشید مانع از انحراف آن می‌شود.

 

آیا درسایر کرات منظومه شمسی نشانه هایی از حیات وجود دارد؟

بلی. در برخی از اقمار از جمله مشتری، آب و یخ به وفور یافت می‌شوند، ولی برای حیات تنها وجود آب کافی نیست، بلکه آب بخش کوچکی از پروسه ایجاد حیات را بر عهده دارد.

 

درباره آموزش نجوم به کودکان چه کار می توان انجام داد و سن مناسب برای این آموزش چه زمانی است  ؟

علاقه به آسمان مخصوص هیچ رده سنی نیست و کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند، این انجمن آمادگی دارد با برگزاری دوره‌های آموزشی مخصوص کودکان  این زیبایی‌ها را با زبان کودکانه در اختیار علاقمندان کوچک قرار دهد. علاوه بر این پیشنهاد من این است که والدین خودشان نیز در زمینه نجوم اطلاعات کسب کنند و این اطلاعات را در اختیار کودکان خود قرار دهند که چه بسا برای آن‌ها مفیدتر خواهد بود.

 

درباره انجمن نجوم آیاز و هدف از تشکیل این انجمن را توضیح دهید؟

انجمن نجوم آیاز از سال 84 با هدف ترویج نجوم و آشنا کردن مردم با این علم و زیبایی‌های ژرفای آسمان تشکیل شد که در این راستا فعالیت‌هایی مانند برگزاری برنامه‌های عمومی در سطح شهر، همایش‌ها، کلاس‌های آموزشی، کارگاه‌ها، شب‌‌های رصدی، تورهای عکاسی از آسمان و انجام پروژه‌های مختلف را می‌توان نام برد.

 

برنامه‌های آتی انجمن چیست؟

از آنجایی که علم نجوم علمی برای شناخت جهان است، دارای شاخه‌های متعدد و وسیعی است که هر کدام، علاقمندان خود را دارند؛ انجمن آیاز در نظر دارد با افزایش وسعت فعالیت‌های خود تمام سلیقه‌ها و بخش‌ها را پوشش دهد و در این راه به موفقیت‌هایی نیز دست یافته است.

 

چه سازمان‌هایی در استان در مورد نجوم فعالیت دارند؟

تا آنجایی که من اطلاع دارم، به جز دانشگاه تبریز که به طور تخصصی در زمینه نجوم فعالیت می‌کند، هیچ سازمان دیگری در این زمینه فعالیت ندارد، حتی دانشگاه‌ها نیز هدف ترویج این علم را دنبال نمی‌کنند و هدف آن‌ها تحقیقات و آموزش به دانشجویان است.

 

..............................

گفت و گو از غلام رضا بقایی

نصرنیوز

نوع مطلب : اخبار و تازه ها، اجتماعی، حوادث و سوانح، 
برچسب ها : 21 دسامبر چه اتفاقی می افتد؟، از توهم تا شایعه، روزشماری برای نابودی زمین!، آیا سال 2012 پایان جهان است، آیا نابودی زمین تنها یک توهم است ؟، آیا جهان در حال نابودی است، پاسخ رییس انجمن نجوم آیاز،
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


“نه با کسی بحث کن، نه از کسی انتقاد کن. هر کی هر چی گفت بگو حق با شماست و خودت را خلاص کن. آدم‌ها که عقیده‌ات را می‌پرسند، نظرت را نمی‌خواهند. می‌خواهند با عقیده‌ی خودشان موافقت کنی. بحث کردن با آدم‌ها بی‌فایده است.”
شوخی ای نکنین که مجبور باشین یه «ای بابا! شوخی کردم» به آخرش اضافه کنین!
سلام دوستان به وبلاگ خودتون خوش اومدین در صورت تمایل در خبرنامه عضو بشین تا هر شب لینک های وبلاگ رو براتون ارسال کنم.از اعتماد شما سپاسگذارم.از ایمیلتان هیچ استفاده تبلیغاتی نخواهد شد.

مدیر وبلاگ : افسانه آدیگوزل
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :